sreda, 16. avgust 2017 ob 08:30

Ognji v Alpah tudi letos zagoreli

Namen dogodka Ogenj v Alpah, ki ga mednarodna nevladna organizacija CIPRA obeležuje od leta 1986 vsako drugo soboto v avgustu, je opozoriti na celovit način reševanja okoljskih in razvojnih vprašanj v Alpah. Naravne in visokogorske pokrajine postajajo vse pogosteje žrtev turizma in energijskega preobrata. Tako, kot so nekoč kresovi na vrhovih pomenili opozorilo za prihajajočo nevarnost, danes luč z vrhov in dolin pomeni opozorilo na občutljivost alpskega prostora.
Letošnje leto so ZN razglasili za leto trajnostnega turizma, zato smo ognje po celotnem alpskem loku prižgali kot poziv k razmisleku o nujnosti sprememb v alpskem turizmu.

Razmere v turizmu alpskih držav se med seboj sicer razlikujejo, a za vse velja, da naraščajoče temperature in spremenjeno vedenje počitniških gostov in obiskovalcev alpskega prostora zahtevajo nove strategije in pristope. Poiskati je treba rešitve za zagotavljanje kakovosti življenja tako turistov kakor tudi lokalnega prebivalstva.

Po_Veliki_in_Mali_planini_naokrog_foto__Maks_Veselko
Naokrog po Mali in Veliki planini (foto Maks Veselko)

CIPRA Slovenija in Planinska zveza Slovenije sta z letošnjo akcijo nagovarjali problematiko prometne preobremenjenosti alpskega prostora. Večina izletnikov kot način prihoda na izhodišča izletov uporablja avtomobil, zato smo z akcijo želeli obiskovalce gora seznaniti o trajnostnih alternativah. V brošuri Zapeljan v gore je tako pripravljenih 14 različnih izletov v gore, ki so dostopni z avtobusom, vlakom ali s kolesom.

Prireditev Ogenj v Alpah se je odvijala v soboto, 12. 8. 2017, na Mali planini, kamor smo se z redno avtobusno linijo odpravili iz Ljubljane in Kamnika. Izstopili smo na avtobusni postaji v Stahovici in se peš preko sv. Primoža povzpeli do Domžalskega doma na Mali planini. Matej Ogrin, predsednik CIPRE Slovenija, je podal nekaj vsebinskih izhodišč o problematiki prometne preobremenjenosti in rešitvah, ki jih ponuja trajnostna mobilnost. Ognje smo kot simbol upanja in opozorilo prižgali na vodenem pohodu po Veliki planini. Na ogledu smo spoznavali zgodovino Velike planine, geologijo in planšarske običaje. Obiskali smo tudi udorni jami Malo in Veliko Vetrnico ter Preskarjevo domačijo. Spust v dolino je potekal po enaki poti, ki je podrobno opisana tudi v brošuri Zapeljan v gore – izlet št. 4.

Ogenj_v_Alpah_2017_foto_Maks_Veselko
Plamen je močan le, kadar sodelujemo (foto Maks Veselko)

Udeleženec Maks o dogodku: "Ognju v Alpah sem se pridružil, ker ima dobro sporočilo in pobudo družbi. Sam pred tem še nisem šel z javnim potniškim prometom v hribe, od zdaj naprej pa se bom tega vsekakor večkrat posluževal in spodbudil tudi prijatelje in družino k temu. To, da ne najdemo parkirnega prostora, ko gremo v hribe ni problem prevelikega števila hribolazcev, temveč prevelikega števila avtomobilov. Dogodek je bil super zastavljen, destinacija pa čudovita. Voden izlet nam je dodobra odprl oči ter pokazal nekaj od mnogih zakladov Velike planine."

Vsi, ki se boste v gore odpravili trajnostno, lahko od junija do septembra sodelujete v akciji, in sicer s simbolnim načinom prižiga 'ognja' na slovenskih vrhovih (sveča, bliskavica fotoaparata ali novoletna kresnička), s čimer načelno podprete sporočilo letošnje akcije. Sodelujoče prosimo, da pošljejo fotografijo s slovenskih vrhov s pripisom lokacije in načina mobilnosti na naslov: slovenija@cipra.org ali pa ga objavite na družabnih omrežjih #Zapeljanvgore #OgenjvAlpah, #feuerindenalpen in @CIPRASlovenija @PlaninskaZvezaSlovenije @Ekosklad.

Trajnostno_domov___na_avtobusni_postaji_v_Stahovici_foto_Maks_Veselko
Trajnostno domov - na avtobusni postaji v Stahovici (foto Maks Veselko)

Špela Berlot

--------------

Povezane novice:
Ogenj v Alpah 2017 na Mali planini
Ogenj v Alpah 2017: Zapeljan v gore

Izšli so Vozni redi v Alpah 2017
Uspešne okoljske naložbe na dnevih odprtih vrat planinskih koč
16.04.2024