Letošnja skupina šteje le osem tečajnikov, kar nekaj pa ima zaradi izobrazbe veliko predznanje s področja poznavanja narave. Usposabljanja so se udeležili zaradi pridobitve znanj, s katerimi bodo lahko sami in v sklopu planinskih društev doprinesli k ohranitvi naše prelepe gorske narave.
Po uvodnih predstavitvah smo se resno lotili dela. Najprej smo obravnavali rastlinski in živalski svet ter njihovo varstvo v gorah oz. naravi, saj se varstvo gorske narave začne že v dolini.
Predavatelj, biolog Dušan Klenovšek nas je z Lisce popeljal proti Lovrencu, ki slovi po najnižjem rastišču Clusijevega svišča pri nas in po travnikih s čudovitimi divjerastočimi orhidejami. Med potjo smo spoznali ogromno zanimivosti, tako naravnih kot kulturnih. Na rastišču je predavatelj bodoče varuhe gorske narave seznanil z načinom varovanja na območju rastišča Clusijevega svišča za njegovo ohranitev, ki ga vrsto let uspešno izvajajo člani posavskih planinskih društev. Naslednji dan nas je Marjeta Keršič Svetel na zanimiv način seznanila z vrstami (kategorizacijo) zavarovanih območij, z Naturo 2000, z gorniškimi in naravovarstvenimi organizacijami v Evropi in po svetu, s težavami pri varstvu narave v praksi in s podobnimi vsebinami. Vreme nam tudi ta dan ni preprečilo opraviti terenskega izziva, pred katerega je predavateljica postavila tečajnike. Terensko delo je krona usposabljanja! Popoldne smo se podučili še o podlagah za varstvo narave (zakonodaja in konvencije), ki nam jih je tudi skozi oči svoje delovne prakse predstavila Andreja Vidali.
Odziv tečajnikov na izvedbo usposabljanja je bil dober, bili so aktivni in zainteresirani za razpravo o številnih vsebinah.
Zahvaljujemo se vsem trem predavateljem za dobro pripravljeno, praktično usmerjeno, zanimivo in intenzivno podajanje znanj, s katerimi so obogatili tečajnike. Zahvala tudi ekipi doma, ki je poskrbela za dobro »podlago«.
Besedilo in slike je prispevala Kristina Veber |