Ekskurzija je bila v soboto, 14. aprila. Udeležilo se je 25 članov odborov ali odsekov varstva gorske narave iz 10 meddruštvenih odborov, od tega sedem vodij odborov in dva namestnika ter pet članov izvršnega odbora. Izvedla jo je Marta Bašelj, dosedanja članica odbora, ki je dobra poznavalka tega območja in področja izobraževanja.
Osnovni cilj je bil spoznati rastišče Blagajevega volčina, skupaj s planiko prve pri nas zaščitene rastline. Zaradi svoje redkosti in drugih posebnosti je blagajka pri nas izredno ogrožena. Seveda smo obravnavali tudi drugo naravovarstveno problematiko, povezano z vse množičnejšim neprimernim obiskovanjem gorskega sveta.
Ekskurzijo smo nadgradili s posvetom o stanju in smereh razvoja varstva gorske narave v planinski organizaciji. Posvet je bil uvod v razpravo o pomenu in namenu varstva gorske narave v planinski organizaciji. V »sejni sobi« pod košatim orehom smo v zanimivi in raznoliki razpravi natrli marsikateri oreh.
Izluščili smo, da varstvo gorske narave v planinski organizaciji nima tiste vloge in veljave, kot bi bili za naravovarstveni razvoj organizacije nujni in potrebni, (čeprav ima PZS status društva, ki deluje v javnem interesu na področju ohranjanja narave) ter da je za uspešno delovanje varstva gorske narave v planinski organizaciji nujno najtesnejše in stalno horizontalno ter vertikalno sodelovanje in povezovanje znotraj varstva gorske narave in z drugimi dejavniki.
Naša vizija, da bi v prvem koraku vsak strokovni delavec v planinski organizaciji, v končnem pa prav vsak organiziran planinec postal aktiven varuh gorske narave, mora postati vizija planinske organizacije na vseh nivojih organiziranja in delovanja.
Le tako bomo našo lepo in hkrati močno občutljivo gorsko naravo ohranili takšno, kot (še) je.
Marijan Denša Foto: Sonja Modlic, Vladimir Ivović in Marijan Denša |