V poletnih dneh se lahko hladimo z zdravim, sproščujočim in osvežilnim sokom (šabeso), jeseni se sladkamo s slastno domačo marmelado iz bezgovih jagod, celo leto pa posušene cvetove uporabljamo tudi za čaj.
Zdravilne vsebnosti črnega bezga (Sambucus nigra) presenečajo. Črni bezeg predstavlja pravo vitaminsko bombo, saj vsebuje vitamine A, B, B1, B2 in C, poleg njih pa tudi jabolčno in baldrijanovo kislino, grenčice in eterična olja. Vsebuje tudi na novo odkrit vitamin J, ki naj bi služil kot odličen preprečevalec pljučnice. Črni bezeg nasploh pomaga proti prehladu, vročini, gripi, pljučnici in astmi.
Bezgov sirup ali šabesa
|
Potrebujemo:
- 4,5 l vode,
- 30 ml jabolčnega kisa,
- 700 g sladkorja,
- tanko narezan olupek limone,
- sok ene limone,
- 12 bezgovih cvetov
|
Vodo zavremo in prelijemo v posodo. Dodano sladkor in mešamo dokler se sladkor popolnoma ne raztopi. Vodo nato ohladimo, dodamo kis, sok limone in tanko narezan limonin olupek ter seveda bezgove cvetove. Vse skupaj pokrijemo s krpo in pustimo stati 24 ur. Po 24 urah tekočino precedimo skozi gazo, nalijemo v steklenice in postavimo v temo. Po dveh tednih je sirup pripravljen.
Marmelada iz bezgovih jagod
|
Potrebujemo:
- 1,5 kg osmukanih bezgovih jagod,
- 2 kg želirnega sladkorja,
- 2 žlici limoninega soka
- vodo
|
Osmukane bezgove jagode operemo in obrišemo. Suhe stresemo v lonec in jih na grobo zmečkamo ter dolijemo četrt litra vode. Lonec pristavimo na štedilnik in kuhamo na majhnem ognju do kaše. Vmešamo želirni sladkor in prevremo, pri čemer zmes obvezno mešamo. Po minuti odstavimo, dodamo sok limone in premešamo. Pripravljeno nalijemo vložimo v kozarce in takoj zapremo. Kozarce lahko obrnemo na glavo, pokrijemo z odejo in postavimo v temen prostor. Ko se vse skupaj ohladi, je marmelada pripravljena za uživanje.
Bezgov čaj
|
Potrebujemo:
- 1 l vode
- 6 žlic posušenih cvetov
|
Vodo zavremo in prelijemo čez cvetove. Po 15 minutah poparek odcedimo in po želji dodate limono, sladkor ali med.
Nabiramo sveže bezgove cvetove. Nabiramo okoli poldneva, ko je sonce najmočnejše, in so cvetovi popolnoma odprti. Nabrano posušimo v senci na svežem zraku. Ko so popolnoma posušijo, jih pospravimo v papirnate vrečke ali steklene kozarce. Oboje hranimo v temi, saj svetloba uničuje zdravilne sestavine.
Rastline nabirajte odgovorno in v količinah primernih za lastno uporabo! Naj za vami ne ostane izropan grm.
Več o zdravilnih rastlinah si lahko preberete v knjigi Katera zdravilna rastlina je to?.
Pripravila Špela Gjerek
|