Proizvodnja sintetičnih polimerov - plastike, se je začela pred več kot stoletjem in že dosega 311 milijonov ton letno, obenem pa predstavlja najhitreje rastočo obliko onesnaževanja planeta. Odpadna plastika se akumulira v okolju v »vročih točkah« odpadkov oziroma »otokih smeti«, ki vsebujejo tudi več kot 3,5 milijona kosov odpadkov na km2.
Dosedanje raziskave problema mikroplastike so se večinoma osredotočile na morja in oceane, zelo malo pa je znanega o onesnaženju z mikroplastiko v ostalih okoljih in ekosistemih. Raziskav in analiz v kraškem ekosistemu do sedaj sploh še niso opravili, zato je raziskava o prisotnosti mikroplastike v kraškem okolju na Postojnskem in Škocjanskem, ki jo je opravila Lara Valentič, prva tovrstna raziskava na svetu.
Tokratno predavanje se ukvarja z ogrožanjem jamskega sveta in lahko se bomo vprašali kje smo z zavarovanjem jam in jamske flore in favne in kaj se je v zadnjih sto letih spremenilo.*
Lara Valentič je mlada raziskovalka na Inštitutu za raziskovanje krasa Postojna, kjer je zaposlena od oktobra 2018. V okviru doktorskega študija bo že opravljeno raziskavo o mikroplastiki v kraškem okolju še nadgradila. Od 2018 je članica Postojnskega društva Drobnovratnik, z jamami pa je povezana že od študija naprej, ko je opravljala delo turističnega vodnika v Škocjanskih jamah.
Lep pozdrav in vljudno vabljeni.
mag. Iztok Rozman predsednik DONDES
|