petek, 19. april 2024
POIŠČI
Najdi nas na Facebooku

NOVICE  

torek, 30. junij 2020 ob 15:00, ogledov: 1371

Zaključni izlet tečaja GS MDO PD Dolenjske in Bele krajine po Machovi učni poti

Avtor: Matej Ogorevc
Za nami so težki meseci COVID-19 in časa, ko je življenje obmirovalo in smo bili izolirani drug od drugega. Ker po razglasitvi konca epidemije, še vedno ne moremo optimalno potovati z avtobusi, smo za zaključek tečaja za GS 2020 izbrali Machovo učno pot v okolici Novega mesta.
Leta 2015 jo je uredilo Društvo Machova dediščina pod Gorjanci. Namenjena je spoznavanju in ohranjanju naravne, kulturne in zgodovinske dediščine Novega mesta skozi življenje in delo vizionarske češko-nemške družine Mach. Johann Mach, izobražen humanist in poznavalec naravoslovja, je leta 1862 kupil graščino v vasi Veliki Slatnik in se tja preselil s svojo družino. Upal je, da se bo šibko zdravje sina Ernesta okrepilo v lepem in mirnem okolju s slatinami (od tod imeni vasi Mali in Veliki Slatnik). Johann Mach je v drugi polovici 19. stoletja tu gojil sviloprejskega metulja Jamamaja, sin Ernest Mach pa je bil znanstvenik, fizik in filozof svetovnega formata. Po njem se imenuje Machovo število, ki ga še danes uporabljamo za opis hitrosti letal.

Učna pot je lahka in krožna, sicer pa je dolga 9069 km. Vije se ob Slatenskem potoku, njegovih številnih pritokih in meandrih in po čudovitem in bogatem gozdu ter pogledom na Gorjance, ki jih je tako opeval Janez Trdina. Ob poti smo spoznali naravno dediščino, zgodovino in kulturo preteklega časa.

Vodil nas je domačin g. Marjan Hren, ustanovitelj društva Machova dediščina pod Gorjanci, avtor poti ter knjige in dobitnik nagrade občine Novo mesto za to delo.

Na prvem delu letošnjega tečaja v Kočevju smo spoznali nekaj tujerodnih rastlin, na tej učni poti pa še metulja jamamaja, ki se je od tu razširil po Evropi.

Ni naključje, da smo se podali na to učno pot ravno 6. 6. 2020, ko je bila sicer načrtovana druga naravovarstvena ekskurzija v Prekmurje, saj smo dva dni prej obeležili svetovni dan okolja s poudarkom na ohranjanju ekosistemov, zlasti pa ohranjanju gozdov. Ta teden smo obeležili tudi teden gozdov. O namenu tedna gozdov nam je spregovorila gozdarka in članica PD Kočevje Tina Kotnik. Strinjali smo se, da imamo naravo eno samo. Naša naloga je, da jo čuvamo in ohranjamo, da nam ne bo odgovarjala z raznimi naravnimi katastrofami, tudi virusnimi krizami.
Na naravovarstveni ekskurziji so se nam pridružili tudi predsednik PZS Jože Rovan z ženo in predsednik MDO Dolenjske in Bele krajine Rudolf Skobe.

Po ekskurziji smo v prijetnem gostišču na Malem Slatniku slovesno podelili značke in izkaznice GS kar 30 novim gorskim stražarjem, ki prihajajo iz 9 različnih planinskih društev. To je že 13. tečaj po vrsti v MDO PD Dolenjske in Bele krajine. Štirje tečajniki, ki so manjkali zaradi bolezni ali službenih obveznosti, bodo tečaj zaključili na naslednji naravovarstveni ekskurziji.

Po kosilu smo se kar nekaj časa zadržali ob sproščenem klepetu in načrtovanju novih naravovarstvenih akcij. Lepa in mila kulturna krajina Dolenjske, bogata zgodovina, predvsem pa gozdovi, so nas navdušili.

Zapisala vodja tečaja Rozi Skobe
Fotografirali: Rozi Skobe, Stane Vidovič, Rudolf E. Skobe

 


Fotogalerija

 Arhiv MDO PD Dolenjske in Bele krajine

 Arhiv MDO PD Dolenjske in Bele krajine1 / 11

 Arhiv MDO PD Dolenjske in Bele krajine2 / 11

 Arhiv MDO PD Dolenjske in Bele krajine3 / 11

 Arhiv MDO PD Dolenjske in Bele krajine4 / 11

 Arhiv MDO PD Dolenjske in Bele krajine5 / 11

 Arhiv MDO PD Dolenjske in Bele krajine6 / 11

 Arhiv MDO PD Dolenjske in Bele krajine7 / 11

 Arhiv MDO PD Dolenjske in Bele krajine8 / 11

 Arhiv MDO PD Dolenjske in Bele krajine9 / 11

 Arhiv MDO PD Dolenjske in Bele krajine10 / 11

 Arhiv MDO PD Dolenjske in Bele krajine11 / 11

 
© PLANINSKA ZVEZA SLOVENIJE, 2024

Iskanje med novicami

Izprazni Iskanje
Prikaži vse zapise v arhivu
ZADNJE NOVICE
Planinska zveza Slovenije