sobota, 27. april 2024
POIŠČI
Najdi nas na Facebooku

NOVICE  

četrtek, 29. julij 2021 ob 00:00, ogledov: 683

Srečanje varuhov gorske narave in gorskih stražarjev na Košenjaku, 22. 6. 2021

Avtor: Dušan Prašnikar
V nedeljo 20.06.2021 je na Košenjaku potekalo že 22. tradicionalno srečanje varuhov gorske narave -VGN in gorskih stražarjev -GS iz Koroške regije. Veseli nas, da se nam vsako leto radi pridružijo tudi povabljeni gostje, ki s svojimi bogatimi izkušnjami in strokovnim znanjem s področja varovanja narave, s svojimi pogledi in predlogi doprinesejo k celovitejšemu pristopu reševanja obravnavane problematike. Letos so se nam pridružili predstavniki odborov VGN Savinjskega in Podravskega MDO in predstavnik Koroške Lovske Zveze .

Pri Domu na Košenjaku se nas je v nedeljo zjutraj zbralo 28. članov VGN in GS.  Odpravili smo se na naravovarstveni pohod na vrh Košenjaka. Že med potjo so se izmenjavala mnenja,  okrog (še posebej letos) žgoče problematike voženj z motornimi vozili v naravnem okolju.

Po vrnitvi smo pred Domom na Košenjaku pričeli z zborom. Z minuto molka smo se spomnili na preminulega, dolgoletnega vodjo odbora za VGN Janeza Juvančič.

Po kratkem poročilu o preteklem delu in okvirnem planu, smo se lotili problematike voženj z motornimi vozili v naravnem okolju. V konstruktivni razpravi je bilo nanizanih veliko dejstev o škodi  ki jo takšne vožnje povzročajo v občutljivi naravi, na kmetijskih zemljiščih in gozdovih. Hrup je pa še posebej močan stresni dejavnik za prostoživeče živali.

Predstavljena nam je bila zahteva - peticija naslovljena Državnemu zboru in ustreznim Ministrstvom Republike Slovenije. V peticiji je šest zahtev, ki bi jih moralo ministrstvo urediti, s tem postopno umiriti promet in zmanjšati škodo na terenu.  Prisotni smo peticijo z manjšimi popravki podprli in sprejeli sklep, da se s priporočeno pošto pošlje na ustrezne naslove.

V naravi smo samo gostje. Ohranjajmo prostoživeče rastlinske in živalske vrste ter divjad. Bodimo vzgled tistim posameznikom, ki s svojimi dejanji povzročajo škodo v naravnem okolju. Hodimo po označenih in uhojenih poteh, vozimo se zgolj po cestah, po označenih kolesarskih poteh  in poligonih, ne smetimo, ne trgajmo in izkopavajmo zavarovanih rastlinskih vrst, ne poškodujemo in vznemirjajmo živalskih vrst, gozdne sadeže nabirajmo tako, da ne poškodujemo rastlin in dnevne količine ne presegajo dva kilograma oziroma en kilogram pri zelnatih rastlinah ter preprosto uživajmo v naravnih lepotah danes, jutri in še naslednje dni.

Neokrnjene narave je vedno manj, potreba po njenem ohranjanju pa je vedno večja.

 

Janez Senica

Vodja odbora VGN MDO Koroške

© PLANINSKA ZVEZA SLOVENIJE, 2024

Iskanje med novicami

Izprazni Iskanje
Prikaži vse zapise v arhivu
ZADNJE NOVICE
Planinska zveza Slovenije