Odbor za varstvo gorske narave pri Meddruštvenem odboru planinskih društvih Dolenjske in Bele krajine, ki ga vodi Rozi Skobe, je v nedeljo 13. junija 2010 pripravil naravovarstveni pohod iz Okrilja, preko Ponikev na Mirno goro. Udeležilo se ga je 16 ljubiteljev narave iz PD Črnomelj, Polet Šentrupert, Novo mesto in Pohodnik Novo mesto.
Združeni narodi so leto 2010 razglasili za leto biotske raznovrstnosti. Predvsem zato, ker so se članice OZN zavezale, da bo letošnje leto prelomnica v zgodovini človeštva. Zaustavilo naj bi se namreč iztrebljanje številnih živalskih in rastlinskih vrst, ki ga s svojim početjem, predvsem uničevanjem življenjskega prostora povzroča človeška vrsta. Na Zemlji se od izumiranja dinozavrov namreč zadnje desetletje dogaja najhitrejše izumiranje, tako v rastlinskem, kot tudi v živalskem svetu.
Pohod je bil organiziran prav v počastitev leta biotske pestrosti in spoznavanja le te v domačem okolju. Udeleženci smo spoznavali cvetje in rastlinje v okolici belokranjskega tisočaka, ki je ravno v tem času najbolj bujno. Pod vodstvom upokojenega gozdarja in dobrega poznavalca teh krajev Franca Janeža, ter odličnega poznavalca cvetja, sicer samouka, Marjana Lenarta, smo spoznali delček izmed številnih rastlinskih vrst. Menda jih na naših tleh raste kar 3.452. Na dobre tri ure trajajoči krožni poti, ki nas je vodila po zaenkrat še neokrnjenih predelih naravnega okolja, sta nas seznanila z imeni posameznih rastlin in njihovimi značilnostmi. Okolica Mirne gore je tako postala prava učilnica v naravi, upajmo da jo bomo tako znali ohraniti tudi za naše vnuke. Tekst in foto: Vinko Kukman PD Črnomelj |