Le kdor je neodvisen od uvoza energije, lahko krepi domače gospodarstvo in prispeva k varstvu podnebja. Kaj natančno pomeni energijska samozadostnost in kaj potrebujemo, da bi jo dosegli, sta bili osrednji vprašanji, s katerima se je CIPRA ukvarjala na letni konferenci, ki je potekala v slovenskem Bovcu. Rezultat konference je med drugim seznam zahtev za to področje energijske samozadostnosti.
"Ne želimo, da bi bile Alpe izolirane od zunanjega sveta, da ne bi ničesar izvažale oz. uvažale," pojasnjuje Andreas Götz, direktor CIPRE International. Osnovno sporočilo je povsem drugačno: obstajajo možnosti, da lastne potrebe po energiji pokrivamo sami. Namen ni regulirati še zadnje neokrnjene vodotoke in v celoti "opremiti" alpsko gorsko pokrajino z vetrnimi elektrarnami; prav tako ni namen z goloseki posegati v gorske gozdove zaradi proizvodnje energije - namen izraženih zahtev je trajnostna in za naravo sprejemljiva raba obnovljivih virov energije.
Najprej bo treba prenehati zapravljati. Energetske potrebe bo mogoče pokriti le z občutnim zmanjšanjem porabe energije na ekološko sprejemljiv način. Zgledne zgradbe bodo morale proizvajati več energije, kot jo same porabijo, in ker bodo regionalni gospodarski krogotoki manjši, ne bomo več potrebovali nesmiselnih transportov in prometnic - pogoje za to bo ustvarilo prostorsko planiranje, ki bo temeljilo na trajnostnih načelih.
Vzpostavitev energijsko samozadostne regije je tako prvi korak v smeri proti energijsko samozadostnim Alpam, ki ustvarja delovna mesta: kmetijstvo in gozdarstvo bosta zato veliko pridobila od večje rabe domačih surovin, za podjetja, ki delujejo na področju tehnologij proizvodnje energije, toplotne izolacije in visokih gradenj, pa se bodo začela odpirati nova področja dela.
Viri in več informacij na: www.cipra.org/sl/presse/sporocilo-za-medije, www.cipra.org/sl/alpmedia/stalisca/115, www.cipra.org/cc.alps-compacts, www.cipra.org/sl/CIPRA/cipra-slovenija
Predstavitve predavateljev in njihovih tematik na letni konferenci CIPRE v Bovcu (15. - 17. september 2011)
|