| Pretekli konec tedna, 20. in 21. 4. 2013, je na Lisci potekal 1. del 11. usposabljanja za varuhe gorske narave. Tečaja se tokrat udeležuje 24 tečajnikov. Spet smo se zbrali z vseh koncev Slovenije, različnih starosti in različne izobrazbe. Kar nas pa še posebej veseli, je to, da se število prijavljenih vsako leto povečuje. |
Urnik je bil tudi tokrat zelo natrpan. Po kratkem uvodu in predstavitvi udeležencev, nam je predavala gospa Marjeta Keršič Svetel, in sicer o planinstvu kot doživljanju narave, Naturi 2000 in o osnovah interpretacije. Popoldne smo preživeli v naravi in v učilnici skupaj s profesorjem Dušanom Klenovškom, ki je povedal veliko zanimivega o živalstvu in varstvu živalskih vrst.
Po večerji smo spet prisluhnili gospe Marjeti K. Svetel, povedala nam je nekaj o gorniških organizacijah v Evropi in svetu in njihovi vlogi pri ohranjevanju gorske narave. Pred zaključkom prvega dne smo se pogovorili še o priporočljivi literaturi, načinu opravljanja izpita in izdelavi seminarske naloge.
Prebudili smo se v sončno jutro. Kar malo težko smo spet sedli v učilnico, da bi prisluhnili predavanju o zavarovanih območjih naravne dediščine. Vendar nam je čas ob izredno kvalitetnem in zanimivem predavanju gospe Marjete K. Svetel hitro minil. Po predavanju smo se razdelili na skupine. Vsaka skupina si je morala poiskati kotiček, povedati, zakaj je izbrala, kakšne kvalitete ima in kako bi ga zavarovala.
Ne planirano pa smo se srečali tudi z štirikolesnikom, s katerim je šofer brezglavo divjal po travniku. Ni mu bilo mar ne za rastline, ki šele zdaj začenjajo cveteti in ne za živali, ki plaho lezejo iz svojih lukenj.
Po kosilu smo prisluhnili še predavanju Tine Leskošek o zelo aktualni in zanimivi temi Varovanje voda. Polni vtisov in novih znanj smo se poslovili od novih kolegov, predavateljev in osebja na Lisci, ki je zelo lepo poskrbelo, da smo se dobro počutili, za kar se jim še enkrat prav lepo zahvaljujemo.
Besedilo in foto Marta Bašelj |